Wraz ze wzrostem znaczenia nowoczesnych technologii coraz większą uwagę poświęca się odważnym, młodym i innowacyjnym spółkom nazywanym start-upami. W ramach kampanii „Mój pierwszy start-up” uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini rozpoczynają prace obejmujące własny pomysł na start-up oraz przygotowanie pitchu biznesowego. Opracują strategię wejścia na rynek wybranego produktu/usługi, politykę marketingową, poddadzą analizie wydatki, zweryfikują opłacalność pomysłu i ustalą plan rozwoju. Indywidualne konsultacje, których częścią będzie prezentacja konceptu przed inwestorami, przybliżą kwestię kwantyfikacji problemu oraz przygotują uczestników do wystąpień przed audytorium.
Startupy technologiczne i ich potencjał do generowania innowacji – dodatkowe szkolenia
Zajęcia „Startupy technologiczne i ich potencjał do generowania innowacji” stanowią rozwinięcie modułu warsztatowego „Przedsiębiorczość”. W ich trakcie zostanie omówiona różnica pomiędzy start-upem a typową działalnością gospodarczą i spółką. Prowadzący przedstawią procedurę uruchamiania w Polsce tego typu innowacyjnych podmiotów, przybliżą ekosystem start-upowy w kraju z jednoczesnym zademonstrowaniem przykładów działających start-upów. Działanie jest realizowane w ramach projektu prowadzonego we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie „Akademia kreatywności – pomysł, potencjał, przedsiębiorca”.
Z przyjemnością informujemy, że z uczniami ZSTU w Trzebini pracuje Pan KONRAD SZCZUKIEWICZ – startupowiec, wykładowca, prelegent. Pan Konrad ukończył studia na paryskiej Sorbonie, zdobył tytuł MBA w Paryżu, pracował na kierowniczych stanowiskach w międzynarodowych korporacjach we Francji, Belgii, USA. Po powrocie do Polski współtworzył software house oraz start-up zajmujący się uczeniem maszynowym w branży retail. Uczestniczył w jednym z najlepszych akceleratorów na świecie – MassChallenge. Opracował autorski system tworzenia pitch decków oraz prezentacji, który sprawił, że zdobył wiele nagród podczas konferencji m.in. zwycięstwo w Wolves Summit, European Start-up Days, ABSL Start-up Challenge.
Prowadzący zajęcia z uczniami z klas 2a – technik programista, 1a – technik programista i 1d – technik fotografii i multimediów:
- dr Marek Makowiec, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Dział Transferu Wiedzy i Projektów Międzynarodowych, koordynator projektu „Akademia Kreatywności”,
- dr inż. Agnieszka Cholewa-Wójcik, dr Małgorzata Miśniakiewicz, prof. UEK Marcin Gębarowski.
Monika Kasprzyk-Jedynak, koordynator projektu ze strony ZSTU w Trzebini, opiekun zespołu.
Agnieszka Król, Gabriela Kuchta-Miga, Katarzyna Halbina, Konrad Knapik – opiekunowie grup 1. i 2. w roku szkolnym 2022/2023.