ZSTU

Technik Teleinformatyk

Technik Teleinformatyk

Opis zawodu i zajęć

Chcesz wiedzieć jak działa Internet? W jaki sposób podłączyć się światłowodem do sieci? Dlaczego Twój laptop lub smartfon nie ma zasięgu? Jeżeli tak, to jest to kierunek dla Ciebie.

Podczas zajęć projektujemy sieci, konfigurujemy urządzenia oraz usługi sieciowe, centrale telefoniczne. Poznajemy tajniki optoelektroniki, światłowodów, łączy radiowych oraz satelitarnych, a wszystko to “przyprawione” odrobiną elektroniki. Sieć od komputera do dowolnego miejsca na świecie stanie się właśnie Twoją dziedziną.

Reagujemy na to, co dzieje się wokół nas. Bezpieczeństwo i zabezpieczenie systemów i sieci komputerowych przed cyberprzestępstwami i cyberterroryzmem stają się priorytetem dla firm prywatnych oraz dla instytucji państwowych. Z tego też względu w obrębie kierunku technik teleinformatyk wprowadzamy innowację – cyberbezpieczeństwo. Jej celem jest rozwijanie i poszerzanie wiedzy oraz umiejętności z zakresu cyberbezpieczeństwa sieciowego.

Praktyka zawodowa:

  • Klasa 3. – 140 godzin.
  • klasa 4. –  140 godzin.

Przedmioty punktowane w rekrutacji: język polski, matematyka, język obcy nowożytny (najwyższa ocena), fizyka.

Kwalifikacje zawodowe i czas trwania nauki

Po zdaniu egzaminu zdobędziesz kwalifikacje:

  • INF.07. Montaż i konfiguracja lokalnych sieci komputerowych oraz administrowanie systemami operacyjnymi.
  • INF.08. Eksploatacja i konfiguracja oraz administrowanie sieciami rozległymi.

Nauka trwa 5 lat i kończy się egzaminem maturalnym, który umożliwia kontynuację kształcenia na takich kierunkach studiów wyższych jak np. informatyka, telekomunikacja, elektronika czy oczywiście teleinformatyka.

Co po ukończeniu szkoły?

Twoje codzienne zajęcia to montaż, konfiguracja i zabezpieczenie systemów komputerowych. Hacking nie jest dla Ciebie, stoisz “po dobrej stronie” broniąc sieci i jej użytkowników. Możesz również pracować jako projektant sieci teleinformatycznych a później zajmować się ich eksploatacją. Nie chcesz pracować dla kogoś? Idź w ślady naszych absolwentów, załóż własną firmę i pracuj dla siebie.

Pamiętaj !!!

Uzyskany dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik teleinformatyk jest honorowany przez kraje Unii Europejskiej.