ZSTU

Technik Usług Fryzjerskich

Technik Usług Fryzjerskich

Opis zawodu i zajęć

Interesujesz się modą i najnowszymi trendami w dziedzinie fryzjerstwa i stylizacji? Pragniesz zdobyć interesujący i ciekawy zawód, który ma silną pozycję w branży usługowej? Zostań fryzjerem, który coraz częściej nazywany jest stylistą fryzur.

Wybierając ten kierunek zdobędziesz umiejętności z zakresu wykonywania zabiegów fryzjerskich: strzyżenie damskie, męskie, strzyżenie i stylizacja brody, koloryzacja, zabiegi chemiczne, trwałe prostowanie włosów, upinanie włosów, stylizacja, zagęszczanie, przedłużanie włosów i wiele innych.

Fryzjer to jedna z najbardziej pożądanych na rynku profesji. Jest to nie tylko praktyczny zawód, ale i artystyczny kierunek. Wybierając go zdobywasz umiejętności z zakresu zabiegów fryzjerskich, jak również z tematyki kreowania wizerunku tj. dobierania fryzur, makijażu, ubioru do typu urody, typu sylwetki i kształtów twarzy. Jeśli interesuje Cię projektowanie i stylizacja wizerunku na pewno sprawdzisz się w tym zawodzie a tym samym spędzisz czas nauki na przyjemnych i ciekawych zajęciach rozwijających Twoją wyobraźnię.

Chcesz zmienić swój wizerunek lub zadbać o image innych w roli eksperta do spraw wizerunku? Innowacja stylizacja wizerunku to okazja do poznania sekretów stylizacji ubioru, makijażu i paznokci. Dowiesz się jak analizować typ urody i figurę, nauczysz się jak dobierać ubrania, jak tworzyć stylizacje na różne okazje, dobierać buty, torebki i dodatki do stylizacji zgodnie z panującymi trendami. Dodatkowo nauczysz się sztuki korygowania mankamentów sylwetki.
Obszar stylizacji wizerunku to również dopasowywanie i wykonanie makijażu dziennego oraz wieczorowego. Kontrast i harmonia w makijażach, metody i techniki stylizacji paznokci z dopasowaniem do pozostałych elementów wizerunku to wiedza, która się z Tobą podzielimy. Styl i elegancja współgrające z Twoim charakterem i osobowością? Tak!

Praktyka zawodowa:

  • Klasa 3. – 140 godzin.
  • klasa 4. –  140 godzin.

Przedmioty punktowane w rekrutacji: język polski, matematyka, język obcy nowożytny (najwyższa ocena), biologia.

Kwalifikacje zawodowe i czas trwania nauki

Zawód technik usług fryzjerskich składa się w dwóch kwalifikacji:

  • FRK.01 – Wykonywanie usług fryzjerskich.
  • FRK.03 – Projektowanie i wykonywanie fryzur.

Nauka tych dwóch kwalifikacji trwa 5 lat. W trakcie nauki odbywają się dwa egzaminy, każdy po zakończeniu danej kwalifikacji. W ostatniej klasie odbywa się egzamin maturalny.

Co po ukończeniu szkoły?

Po ukończeniu szkoły możesz otworzyć własną działalność, pracować w salonie lub różnego rodzaju organizacjach i firmach branży modowej. Zatrudnienie znaleźć możesz również w teatrze czy na planie filmowym. Znajomość preparatów fryzjerskich pozwoli Ci odnaleźć swoje miejsce w branży kosmetycznej zajmującej się produkcją i sprzedażą produktów fryzjerskich.