17.06.2023 r. – 23.06.2023 r.
Projekt „Międzynarodowe Centrum Dialogu i Współpracy”
Informacja dla uczestników wycieczki realizowanej w ramach projektu „Międzynarodowe Centrum Dialogu i Współpracy” – Program Wspierania Rozwoju Międzynarodowych Domów Spotkań na lata 2021–2030 – Edycja 2021.
W Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini projekt jest prowadzony od września 2023 r. Realizowane moduły przedsięwzięcia:
- Akademia Kompetencji Społecznych i Międzykulturowych — rozwój kompetencji społecznych, umiejętności pracy w zespole z elementami rozwoju zawodowego, społecznego.
- Kurs języka angielskiego – tryb konwersatoryjny.
- Warsztaty upowszechniania dziedzictwa narodowego Polaków i historii Polski (przygotowanie i zapoznanie młodzieży z istotnymi kwestiami związanymi z obszarem dziedzictwa narodowego Polaków, dorobkiem, który w stopniu materialnym i duchowym potwierdza tożsamość naszego narodu; zdarzenia ważne z perspektywy narodowej, regionalnej i lokalnej).
Pierwsza tura prac uczniów z ZSTU w Trzebini, stanowiąca autorski materiał promocji kultury polskiej za granicą, zostanie przedstawiona podczas wyjazdu w czerwcu 2023 r.
Ramowy program wycieczki:
DZIEŃ 1 / (17 czerwca 2023)
Wyjazd z Trzebini, przejazd przez Polskę i Słowację.
Koszyce
- Zwiedzanie Koszyc: herb (pierwszy i najstarszy herb miejski w Europie z 1369r.!), pozostałości podziemnego miasta, dom Beli Gestera (projektanta znanych kanałów i tras kolejowych, w tym m. in. Kanału Panamskiego i Korynckiego), 2 synagogi, Pałac Jakuba, most miłości, katedra św. Elżbiety (zwiedzanie wnętrza), a dla chętnych w czasie wolnym podziwianie panoramy miasta z wieży kościelnej, Wieża Urbana z muzeum figur woskowych oraz dzwon, park z grającą fontanną i „grającym drzewem”, Teatr Państwowy, słup morowy (przy nim składano podziękowania Pannie Marii za pomoc w walce z epidemiami z lat 1709 i 1710), kościół ewangelicki i budynek przy pomniku Franciszka Rakoczego (wybudowany na wzór domu, w którym mieszkał w Turcji), Dom Kata (obecnie z Muzeum Tortur), ulica rzemiosł (nadal trwa produkcja i sprzedaż pamiątek), pomnik maratończyka (upamiętniający najstarszy maraton w Europie).
DZIEŃ 2 / (18 czerwca 2023)
Budapeszt
- Spacer po Budapeszcie, Wyspa św. Małgorzaty, zwiedzamy między innymi ogród japoński i ogród różany z niezliczoną ilość gatunków drzew i kwiatów, a także sztuczny wodospad; ruiny klasztoru i kościoła, pokaz fontanny muzycznej. Wyjazd kolejką na Wzgórze Jana, spacer do wieży widokowej skąd rozpościera się widok na cały Budapeszt.
DZIEŃ 3 / (19 czerwca 2023)
Budapeszt
- Przejazd do centrum Budapesztu. Zwiedzanie najstarszej dzielnicy miasta – Wzgórza Zamkowego wpisanego na Listę UNESCO, pomnik i plac Świętej Trójcy ze wspaniałym neogotyckim kościołem Macieja i pomnikiem św. Stefana oraz Baszta Rybacka, skąd roztacza się malowniczy widok na peszteński brzeg Dunaju. Następnie w programie: Zamek Królewski, dzielnica Taban, most Elżbiety. Zobaczymy Górę Gellerta wpisaną na Listę UNESCO, gdzie według legendy zbierały się czarownice i odprawiały sabat, cytadela, pomnik Wolności, kąpielisko Gellerta. Wizyta w hali targowej Vasarcsarnok, gdzie można nabyć przysmaki i pamiątki z pobytu w Budapeszcie.
DZIEŃ 4 / (20 czerwca 2023)
- Spacer po Peszcie placem Kossutha, przy którym mieści się gmach Parlamentu Węgier, wizytówka prawobrzeżnej strony miasta – zwiedzanie Parlamentu, dalej Placem Wolności do Bazyliki św. Stefana, gdzie przechowywane są relikwie tego świętego. Następnie aleja Andrassyego, która wpisana jest na Listę UNESCO. Popłyniemy również w rejs statkiem po Dunaju.
Zaplanowane punkty do zwiedzania w trakcie pobytu w Budapeszcie:
• Muzeum Sztuk Pięknych
• Parlament
• Lapidarium przy Parlamencie
• Kościół Macieja
• Kopuła Bazyliki św. Stefana
• Muzeum Etnograficzne
DZIEŃ 5 / (21 czerwca 2023)
Balaton
• Zwiedzanie Veszprem, popłyniemy łódkami eksplorując jaskinię Tavasbarlang – Tapolca, odwiedzimy półwysep Tihany oraz stolicę północnego brzegu, czyli Balatonfured. Przyjazd do Siofok miejscowości położonej na południowym brzegu Balatonu.
DZIEŃ 6 / (22 czerwca 2023)
Balaton
• Warsztaty na świeżym powietrzu
• Odpoczynek nad Balatonem
• Obiad i wyjazd w godzinach wieczornych w kierunku Trzebini
DZIEŃ 7 / (23 czerwca 2023)
Powrót do Trzebini
Uwzględnione w projekcie koszty: transport komfortowym autokarem, ubezpieczenie NNW i KL, obowiązkowe składki TFP i TFG, 5 x nocleg w pokojach kilkuosobowych w obiektach hotelarskich lub pensjonatach, 5 x śniadanie, 5 x obiadokolacja, 1 x obiad, prowiant na każdy dzień wycieczki (owoc, bułka lub drożdżówka, napój lub woda), opiekę pilota/przewodnika, rejs statkiem po Dunaju, zwiedzanie jaskini łodziami; bilety wstępu: Muzeum Sztuk Pięknych, Parlament, Lapidarium przy Parlamencie, Kościół Macieja, Kopuła Bazyliki św. Stefana, Muzeum Etnograficzne.
Projekt pn. „Międzynarodowe Centrum Dialogu i Współpracy”, w ramach Programu Wspierania Rozwoju Międzynarodowych Domów Spotkań na lata 2021–2030. Edycja 2021
Kierownik wycieczki (ZSTU w Trzebini): Monika Kasprzyk-Jedynak
Organizatorami z ramienia projektu są: MIĘDZYNARODOWE CENTRUM PARTNERSTWA PARTNERS NETWORK W CHRZANOWIE oraz Happy Life Marcin Kozioł Kraków.
Kierownik wycieczki (MCP PN): Bartosz Urban
Spotkanie organizacyjne: 31 maja 2023 r., godz. 11.55, sala 202.
Serdecznie zapraszamy!