25.11.2022 r. w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się Gala Finałowa, podczas której laureaci Szymon Topól i Konrad Jaworek odebrali statuetki i nagrody za zdobycie 2. miejsca w ogólnopolskim konkursie historycznym.
Katyń 2022. Notacje filmowe to 3 ogólnopolski konkurs historyczny dla młodzieży podejmujący problematykę katyńską. Zadaniem uczestników konkursu była realizacja 7 minutowej notacji o Ofierze Zbrodni Katyńskiej, nawiązując kontakt z rodzinami, regionalistami, przeprowadzić wywiady, zebrać informacje, dokumenty i lepiej poznać Bohaterów Katyńskich.
Konkurs był dwuetapowy, do drugiego etapu jury zakwalifikowało dwie notacje filmowe zrealizowane przez uczniów ZSTU w Trzebini: „Jan Oczkowski w pamięci rodziny Oczkowskich” zrealizowany przez Magdalenę Feliksik, Olimpię Smagę przy współpracy Anny Słowik oraz „ Major Antoni Lange polski patriota”, który znalazł się na podium w finale konkursu, wykonany został przez Szymona Topola, Konrada Jaworka przy współpracy Jakuba Kai.
Zwycięska notacja filmowa powstała dzięki nauczycielowi fotografii w naszej szkole Jakubowi Kai, który opowiedział razem ze swoim ojcem historię ich patriotycznej rodziny na tle skomplikowanej historii Polski. Major Antoni Lange to krewny, który był bratem prababci Jakuba Kai i został zamordowany w Charkowie przez sowietów. „Podzielenie się historią swoich krewnych, to kultywowanie pamięci i rozbudzanie u młodych postaw, dzięki którym stają się ambasadorami historii, prawdy, patriotyzmu, szacunku dla munduru, który zaczął się od armii bohaterów katyńskich i trwa do dziś” – stwierdziła prowadząca Galę Finałową Anna Patukiewicz, redaktor naczelna „Polska Zbrojna. Historia” WIW.
Notacja filmowa zrealizowana przez Szymona i Konrada, prezentowana na uroczystej gali, została poprzedzona komentarzem prowadzącej, że praca nie tylko odkrywa bohatera i jego życie, ale wykracza poza ramy notacji i pokazuje duży warsztat montażowy autorów. Po projekcji autorzy odpowiadali przed publicznością na pytania prowadzącej. Szymon uznał słowa Antoniego Lange: „Skoro doczekaliśmy się wolnej Polski, zróbmy wszystko, aby była z nas dumna a my jej godni”, jako wciąż aktualne i ważne dla młodych Polaków. Sławomir Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego, zaznaczył, że każde działanie, które przypomina o zbrodni katyńskiej, jest cenne i ważne, a jeśli młodzi chcą podejmować ten temat, to pamięć o zbrodni nie zginie, a uczestnicząc w tym konkursie, stali się młodymi świadkami prawdy o Katyniu.
Konkurs jest częścią projektu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży oraz programu „Katyń…
ocalić od zapomnienia”, którego celem jest zachowanie pamięci o bohaterach zamordowanych w 1940 roku i złożenie im hołdu. Galę poprzedziły msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej odprawiona w Katedrze Polowej WP i złożenie kwiatów w Kaplicy Katyńskiej.
Partnerami konkursu były: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Katyńskie, Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego i Federacja Rodzin Katyńskich, a patronat honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Jeszcze raz gratuluję,
Renata Kosowska-Waleń