Ideą, która przyświecała tej inicjatywie, było umożliwienie integracji i wspólnej edukacji polskich i ukraińskich grup uczniów w tym trudnym okresie oraz budowanie wśród nich postaw otwartości na inne kultury, religie i otaczający świat. Program obejmował zwiedzanie wystawy w jednej z instytucji wskazanych przez Organizatora – Forum Dialogu w Warszawie, udział w warsztatach edukacyjno-integracyjnych oraz spacer z przewodnikiem po Kazimierzu zakończony obiadem.
Nasze punkty programowe:
- Wystawa stała „Śladami Pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski”,
- Lekcja muzealna „Śladami pamięci” – uczestnicy, po krótkim wprowadzeniu, samodzielnie pracowali w przestrzeni wystawy, przewodnik podsumowywał efekty ich pracy. Korzystając z dostępnych w muzeum materiałów realizowano wybrane zagadnienia, a następnie wcielano się w rolę przewodników. Zadanie obejmowało bloki związane z dziedzictwem, historią, tradycją i wartością pamięci.
- Spacer po Kazimierzu. Urokliwa atmosfera brukowanych uliczek połączona z zabytkami i słowami prowadzącego stanowiły niezwykłą podróż łączącą przeszłość z współczesnością. Czas ten wzbogaciły arcyciekawe opowieści o cesarzowej urody – Helenie Rubinstein i Oscarze Schindlerze, którego rozsławił w legendarnym filmie sam Steven Spielberg.
Cały program był realizowany w językach polskim i ukraińskim.
Dziękujemy naszym przewodnikom:
Pani Kasi Suszkiewicz – lekcja muzealna, warsztat „Śladami pamięci”
Pani Wiktorii Mudritiskiej – przewodnik wspierający, tłumaczący na język ukraiński
Panu Bartoszowi Wencel – przewodnik „Wokół Kazimierza – jego historia i dziedzictwo”
Całkowity koszt programu (przejazdy, program edukacyjny, ubezpieczenie, opieka przewodnicka, obiad), został pokryty przez organizatora – Forum Dialogu w Warszawie.
Dziękujemy!
Uczniowie z klas 2d, 3b, 1a, 2a, 1b, 1 c – uczestnicy projektu.
Opieka: Monika Kasprzyk-Jedynak, Agnieszka Ślęczkowska