Szkoła Dialogu to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów z lokalną historią. Uczestnicy programu poznają historię swojej okolicy, często odkrywając zapomniane fakty dotyczące mieszkańców, którzy niegdyś współtworzyli społeczny krajobraz danej miejscowości. Samodzielnie odszukują i rekonstruują lokalne dziedzictwo. W listopadzie nasza grupa zwiedzała cmentarz żydowski w Trzebini. Celem wycieczki, która stanowiła część realizowanego przez szkołę edukacyjnego projektu Szkoła Dialogu było zapoznanie uczniów z zapomnianą historią i kulturą żydowską.
Warsztaty obejmowały zagadnienia związane z historią, tolerancją, dialogiem. Niezwykle zajmujące spotkanie poprowadził Pan Leszek Morawiecki. W skupieniu wysłuchaliśmy opowieści o historii Trzebini, tragicznej przeszłości narodu żydowskiego. Naszą uwagę przykuły obrzędy związane z pochówkiem oraz symboliką żydowskich nagrobków. Inspirującym i ciekawym doświadczeniem była próba odczytywania symboli umieszczonych na żydowskich płaskorzeźbach nagrobkowych – macewach. Ich bogata ornamentyka przyciągała uwagę naszych pasjonatów fotografii, którzy zadbali o profesjonalną dokumentację z tego wyjątkowego spaceru po cmentarzu.
Przypominamy, że uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini to zdobywcy I MIEJSCA w ogólnopolskim konkursie, w kategorii różnorodność działań, a placówka od kilku lat może poszczycić się tytułem Szkoły Dialogu.
Uczestnicy wycieczki i warsztatu: uczniowie z klasy 1d – technik fotografii i multimediów.
Dziękujemy Panu Leszkowi Morawieckiemu za zaangażowanie, życzliwość, pasję.
Uczestnicy wycieczki zorganizowanej 14 listopada 2022 r.
Od 2018 roku projekt koordynuje Pani Monika Kasprzyk-Jedynak, w roku szkolnym 2022/2023 jest realizowany przy wsparciu Pań Katarzyny Urbańczyk i Klaudii Nocoń.
Szkoła Dialogu Kontynuacja