Do tej pory we wszystkich edycjach brało udział 684 tysięcy 151 osób! Organizatorzy liczą, że w tym roku będzie to łącznie MILION CZYTAJĄCYCH OSÓB.
Akcja odbywa się już po raz 7 i jej celem jest w głównej mierze pokazanie uczniom, że czytanie może być zabawą i sprawiać przyjemność. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
W 2021 roku w akcji wzięło udział 1867 placówek z Polski i z 14 innych państw. Dodatkowo został ustanowiony niewyobrażalny rekord w liczbie osób czytających na przerwie i wyniósł on 377 TYSIĘCY 586 OSÓB. Jesteśmy częścią tego pięknego czytelniczego święta! W szkole jego preludium będzie miało miejsce w czwartek, 13 października 2022 r. o 8.25!
Akcja Przerwa na czytanie skierowana jest do:
placówek oświatowych każdego typu z całego świata znajdujących się w Polsce oraz współpracujących z nimi placówek partnerskich mieszczących się poza granicami Polski,
szkół polskojęzycznych na świecie (np. szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej).
Udział w biciu rekordu bierze cała społeczność szkoły/placówki wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji oraz zaproszeni rodzice i inne osoby.
Cele:
promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
integracja środowiska lokalnego;
pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Organizatorzy akcji w ZSTU: Monika Kasprzyk-Jedynak, Katarzyna Rutyna, Katarzyna Urbańczyk, Klaudia Nocoń, Agnieszka Król, Gabriela Kuchta-Miga, Monika Pater, Dariusz Sojka.
link: miedzynarodowa-edycja-przerwy-na-czytanie-zglos-szkole/